neděle 10. června 2012

Prostory (Spaces) 1.díl – jeden prostor čtyři plochy

Prostory jsou dvou nebo třírozměrné AEC objekty, které obsahují informace o místnostech v budově. Používají se především k vypisování plochy, objemu či obvodu místnosti. U prostoru můžeme určit, jakou plochu či jaké plochy chceme vypisovat. Zda budou do plochy zahrnuty i obvodové konstrukce místnosti, zda se bude k ploše podlahy přičítat plocha mezi ostěním dveří nebo oken a podobně. Hodnoty těchto ploch jsou obsaženy v automatických vlastnostech prostoru a plochám zároveň odpovídají i hranice příslušného jména v nastavení zobrazování prostoru. Je to Base, Net, Gross a Usable area či boundary – tedy Základní, čistá, hrubá a využitelná plocha či hranice této plochy. Base area je tedy plocha ohraničená Base boundary a podobně. Poloha hranic je řízena buď automaticky stylem prostoru, automaticky podle použitého standardu (Area Calculation Standard) nebo manuálně. Manuální nastavení hranic se provádí pomocí uzlů. Přitom manuální nastavení Net, Usable a Gross area lze provést i pro asociativní prostor bez zrušení jeho asociativity.

space01
automatické vlastnosti velikostí ploch objektu prostor
space02
vlastnosti zobrazení pro objekt prostor
Base boundary Hranici tvoří vnitřní povrchy ohraničujících objektů. V případě stěn tedy vnitřní povrchy stěn. Jedná se o vnitřní plochy místnosti bez ohledu na tloušťku ohraničujících konstrukcí či hloubku ostění otvorových výplní.
Net boundary Obyčejně se rovná Base area. Může se použít například při detailním vypisování plochy například s odečtením tloušťky obkladu.
Usable boundary Hranici tvoří většinou u vnější stěny vnitřní povrch zdi, u vnitřní stěny střed zdi. Součet těchto ploch může být použit pro výkaz plochy bytu bez ohledu na vnitřní příčky. V závislosti na použitém standardu může hranice detekovat plochu mezi ostěními otvorových výplní.
Gross boundary Hranici tvoří u vnější stěny její vnější povrch a u vnitřní stěny její osa (střed). Součet těchto ploch tedy vykáže celkovou zastavěnou plochu bez ohledu na tloušťku obvodových či vnitřních stěn.
Řízení polohy hranic, tedy to ,zda jsou hranice určeny manuálně, stylem prostoru nebo pomocí Area Calculation Standard se nastavuje v panelu Properties (Vlastnosti). space03

 

Při použití manuálního nastavení se po výběru asociativního prostoru v jeho těžišti objeví tři body, pomocí nichž lze pro editování odblokovat jednotlivé hranice (Net, Usable a Gross). Base boundary je odvozena od hraničních objektů, ale po zrušení asociativity prostoru lze editovat i ji.

Při najetí myší nad jednotlivé uzly se ukáže tolltip s názvem hranice. space06
Prostor se zobrazenými hranicemi.
Base boundary je hnědá a šrafovaná
Usable boundary je zelená
Gross boundary je modrá
Net boundary je červená
space04
Hranice lze pomocí uzlů libovolně editovat a to i bez ztráty asociativity prostoru. space05
Pokud potřebujeme zafixovat některou z hranic, aby nebylo možno s ní manipulovat stačí znovu klepnout na příslušný uzel v těžišti prostoru. Po vybrání prostoru se pak u této hranice přestanou zobrazovat uzly.
Druhou možností je zatrhnout editovatelné hranice v kontextovém menu pod pravým tlačítkem myši po výběru prostoru. Poslední nabídkou Reset se zruší doposavad provedené editace hranic prostoru a hranice se navrátí do své původní polohy.
space07
Místnost, ve které je prostor umístěn má vnitřní rozměry 5 x 5 metrů. Plocha 25 m2 odpovídá vlastnosti Base Area. Ostatní plochy jsou závislé na manuálním umístění hranice. space08

 

Další způsob generování hranic je možnost podle stylu prostoru (By Style) space03
Podíváme-li se do dialogu pro nastavení stylu prostoru, najdeme ve spodní části karty Design Rules políčka pro zadání odsazení jednotlivých hranic. Na obrázku vpravo je pro Net boundary zadáno odsazení 20 mm směrem dovnitř. Toto nastavení může být použito například pro zohlednění vrstvy omítky, která přesahuje přes modulovou tloušťku stěny. Ostatní hranice mají nulové odsazení a kryjí se tak s Base boundary. space09
Net boundary se zobrazuje červeně 20 mm odsazená směrem do vnitřního prostoru vzhledem k Base boundary. space10
Net area je o 0.4 m2 menší, než Base area – zohlednění vlivu omítek. space11

Nastavení generování hranic prostorů podle Area Calculation Standard popíšeme v příštím dílu.

Jan Panoch

Žádné komentáře:

Okomentovat